Milano Usulü Risotto (Risotta Alla Milanese)

Bugün sizinle İtalyan mutfağının en güzel ve en popüler lezzetlerinden biri olan Risotto tarifini paylaşmak istiyorum. Kendine özgü bir pişirme tekniği olan risotto tam bir İtalyan klasiğidir. Pirinçlerin nişastasını salmalarıyla oluşan kremamsı sosu , risottoya karakteristik özelliğini verir.

Yüzlerce versiyonu bulunan risottaların belki de en ünlüsü “ rissotta alla milanesse” dir. İlgi çekici hikayesiyle de İtalyan mutfağının en ünlü figürlerinden biri haline gelmiştir.  16.yy da Milano’daki ünlü Duomo Katedrali’nin inşasında görev yapan bir cam işçisi , bir başka cam işçisinin kızı ile evlenecektir. Damadın lakabı cam işlemelerinde altın yaldız kullanmayı çok sevmesinden dolayı , İtalyanca safran anlamına gelen Zafferano ‘dur.Ancak geline aşık olan bir başka işçi daha vardır. İntikam hissine kapılan bu işçi düğünü mahvetmek için davetlilere hazırlanan risottonun içerisine bir avuç safran atar. Ancak yemeğin tadını bozmak için yapılan bu hareket ummadığı bir sonuç verir ve herkes safranlı risottoya bayılır . O gün bugündür safranlı risotto Milano’nun  geleneksel bir yemeği haline gelmiştir .

Güzel bir risotto hazırlamak için bazı püf noktalar bulunmakta , bunların en önemlisi ise prinç seçimi. Risotto hazırlarken mutlaka  Arborio princini kullanmamız gerekiyor. Aslen japon princi olan arborio İtalya’nın kuzey bölgesinde de yoğun olarak yetişmektedir. Arborio  princi bulunmadığı taktirde diğer kırık pirinç türleri de kullanılabilir ancak lezzetli bir risotto için arborio princini şiddetle tavsiye ediyoruz.

6 kişilik risotto için malzemelerimiz ;

 

6 su bardağı tavuk suyu

¼ su bardağı zeytin yağı

1 adet küçük boy kıyılmış soğan

2 ½ su bardağı Arborio pirinci

¾ yemek  kaşığı toz safran

¾ kadeh sek beyaz şarap

5 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı

¾ su bardağı rendelenmiş Parmigiano-Reggiano peyniri

Tuz ve taze çekilmiş karabiber

 

 

 

Hazırlanışı;

1-      Küçük bir tencerede tavuk suyunu ısıtın , ve sıcak kalmasını sağlayın

2-      Büyük bir tencere içerisinde öncelikle kısık ateşte zeytinyağını kızdırın. Daha sonra soğanları ilave edin ve pembeleşinceye kadar kavurun . Soğanlar kavrulduktan sonra pirinç ve safranı ekleyin ve yaklaşık 1 dakika süreyle hafifçe karıştırın.

3-      Beyaz şarabı ekleyin ve pirinçlerin şarabı tamamıyla çekmesini bekleyin .

4-      Sıcak tavuk suyumuzun yaklaşık 2/3 ünü pirincimizin üzerine ekleyin ( tavuk suyunun pirinçten 1 parmak üstünde olması gerek ) ve suyun kaynamasını bekleyin . Daha sonra hafifçe karıştırın ve pirincin üzerindeki suyunu tamamen çekmesi için yaklaşık 15 dakika kadar pişirin.

5-      Pirinç üzerindeki suyunu tamamen çektikten sonra  geri kalan tavuk suyunu da  ilave edin ve suyunu tamamen çekene kadar pişirin

6-      Pirinç suyunu emdikten sonra ocağın altını kapatın. Pirincin üzerine tereyağı ve Parmigiano Reggiano peynirini ilave edin . Prinçin nişastasını karışımıza eklemek için yaklaşık 1 dakika boyunca hızlıca karıştırın. Daha sonra tuzunu ve kara biberini ilave edin.

Artık Milano usulü risottomuz servise hazır , afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir